א'02162020

  עדכון אחרון 10:51:43 AM

המאבק בריכוזיות

מנהלי הקבוצה

פעילויות

אין אירועים

אלבומי תמונות

עדיין לא נוצר אלבום.
המאבק בריכוזיות
פרטי הקבוצה
שם:
המאבק בריכוזיות
נוצר:
חמישי, 19 יולי 2012

תיאור

הריכוזיות בארץ הנה אחד מהגורמים העיקריים של יוקר המחיה.
עסקים קטנים פושטים את הרגל ומספר משפחות בודדות שולטות במדינה.
מטרות הקבוצה הן לבדוק דרכים ולפעול למען הורדת הריכוזיות הקיימת בארץ עד לפירוק הפירמידות הקיימות בשוק והחייאת העסקים הקטנים.

חדשות ועיקרי המצע של הקבוצה

חמישי, 19 יולי 2012 by צוות התעוררות

אישור בקריאה ראשונה של הצעת חוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות, התשע"ב- 2012 - דיון במליאת הכנסת מיום 16.7.12

הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 23 חכי"ם, ללא מתנגדים וללא נמנעים. לא נכחתי בעת ההצבעה כך שאיני יודעת מיהם החכי"ם שהצביעו.  הצעת החוק הועברה לועדת הכספים להכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

סביר להניח שבעלי ההון והחברות הגדולות יגייסו כעת עשרות לוביסטים שיציפו את חדר הועדה, וצריך להתכונן. רצוי שגופי מחאה, ובכללם המשמר החברתי, ייבנו צוות מקצועי שיהווה משקל נגד ללוביסטים של הטייקונים ושייתן מענה מקצועי לשאלות שיועלו בדיוני ועדת הכספים.

הצעת החוק המקורית שונתה מ 4 שנים ל 6 שנים לפירוק הפירמידות
והיום הם נלחמים על 8 שנים.
סביר להניח שבנבכי החוק הם ימצאו דרכים עדיין להשאיר את הכול במשפחה ויש לשים לב לכך....
שר האוצר על החוק ויתרונותיו

שר האוצר היה נרגש כשהציג את הצעת החוק. הוא אמר שמדובר בחוק נועז והיסטורי הכולל צעדים שהם ראשונים מסוגם וחסרי תקדים, לא רק בישראל אלא בעולם כולו. לטענתו, החוק ישנה לבלי הכר את הכלכלה והמשק בישראל. החוק יטיב עם הצרכנים שכן התחרות תגבר והמחירים ירדו.

בהקשר זה ציין שר האוצר את הצו להורדת מכסים ומסי קניה עליו חתם לפני כמה ימים, שיוריד לדבריו את מחיריהם של כ-1000 מוצרים תוך זמן קצר – ולא יותר מ-3 חודשים. כלומר שר האוצר מציין שהוא פועל בנחישות גם להורדת מחירים מיידית לטובת האזרחים.

 

עוד אמר השר שהחוק יביא להגדלת ההשקעות הזרות בישראל, יגרום להתייעלות המשק ויחזק את הדמוקרטיה בישראל.

הכיצד, אתם שואלים? ובכן, לדעת שר האוצר, מה שמאחד את חלקי החברה בישראל הוא הבסיס הדמוקרטי של המדינה. הבסיס הדמוקרטי הוא שמאפשר לנו לחיות בשלום ביחד, על אף חילוקי הדעות. הצעת החוק תגרום לחיזוקה של הדמוקרטיה הישראלית ותתרום לחוסנה, משום שכאשר קיימת ריכוזיות וגופים מעטים הצוברים עוצמה כלכלית גדולה מדי, יש לכך אפקט שלילי על הדמוקרטיה. לעומת זאת, משק מבוזר ותחרותי מאפשר חברה דמוקרטית ובריאה יותר.

השר נתן דוגמה של מספר מדינות דמוקרטיות – שלא רצה לנקוב בשמן – שהיה בהן ריכוז של כוח כלכלי בידי אדם מסוים או גוף מסוים, והדבר פגע במבנה הדמוקרטי (לאיזה מדינות רמז? ומדוע לא רצה לנקוב בשמן? מסקרן, לא? בכל מקרה, לא הבנתי את משנתו של השר בדבר הקשר בין הצעת החוק לחיזוק הדמוקרטיה. אולי בכלל רצה לציין, ברמז דק, שהמצב הקיים מעיד על דמוקרטיה פגועה ומשום כך נחוצה הצעת החוק שתחזק אותה?!).

שר האוצר ציין כי הצעת החוק מביאה לידי ביטוי 99% מההמלצות של ועדת הריכוזיות והשינויים לעומת דו"ח הועדה הם בפרקטיקה ולא במהות. השר הביא דוגמה לכך: לפי הצעת החוק, מכירת החברות לצורך שבירת הפירמידות תיעשה תוך 6 שנים במקום 4 שנים שקבעה ועדת הריכוזיות. מדוע הוארכה התקופה?

השר הסביר כי הממשלה רצתה להיות זהירה. אנו נמצאים בתקופה של משבר עולמי עמוק ומכירת החברות תוך 4 שנים עלולה להביא לקריסת התאגידים הגדולים ושוק ההון. חוץ מזה, אמר, היו חברי ועדה בכירים שלדעתם נחוצות 6 שנים, והממשלה, ובעצם ראש הממשלה ושר האוצר, אימצו את דעת המיעוט בוועדה.

שר האוצר ביקש מחברי הכנסת שלא להיכנע ללחצים, לא מצד החברות הגדולות ובעלי ההון ולא מצד הלכי רוח פופוליסטיים והמחאה החברתית. שמתם לב? פתאום המחאה היא צד שווה כוח במשוואת הלחץ על חברי כנסת, משקל נגד לצד הלוחץ השני – בעלי ההון והחברות הגדולות. יפה, לא?

 

תגובות חברי הכנסת

חברי הכנסת שדיברו אחרי שר האוצר, לרבות מהאופוזיציה, בירכו את החוק המוצע ואמרו שיתמכו בו.  עם זאת, ח"כ זהבה גלאון (מר"צ) אמרה שקביעת תקופה של 6 שנים למכירת החברות, במקום 4 שנים שקבעה ועדת הריכוזיות, היא שינוי מהותי ולא טכני המעיד על כניעה ללחצים. גלאון ציינה גם שהיו חברי ועדה שסברו שגם שנתיים מספיקות וכי היא שומעת שיהיו חברי כנסת שירצו 8 שנים, משום שהם ייכנעו ללחץ הלוביסטים של הטייקונים. בנוסף, ח"כ גלאון סבורה שהיה צריך להפריד את האחזקות הריאליות והפיננסיות של הטייקונים החל מהשקל הראשון.

אבל, סיימה ח"כ גלאון, למרות הביקורת, סיעת מר"צ תתמוך בהצעת החוק.

ח"כ דב חנין (חד"ש) קרא לחברי הכנסת לבדוק בזהירות את השינויים בהצעת הממשלה לעומת המלצות ועדת הריכוזיות.

 

כתבות וידאו

כותבים מצע

 • רעיונות חדשים

 • ממצע העם

 • תגובות

 • גיא ג'אנה
  מיכאל איתן האחראי על הטכנולוגיות בנה פלטפורמה למעקב ציבורי אחרי יישום מסקנות ועדת טרכטנברג.
  אנו נמשיך לעקוב אחרי יישום המסקנות של הועדה.

  גיא ג'אנה, 19. יולי, 2012 |

 • צוות התעוררות
  האם אנחנו רוצים לבנות לנושא דירות הרפאים צוות עבודה?

  צוות התעוררות, 18. יולי, 2012 |

 • צוות התעוררות
  יום הסביבה האחרון בכנסת הראה לנו שהתקשורת וכן חברי הכנסת ממש לא מתעניינים באיכות הסביבה.
  צדק חברתי - מתחיל בצדק סביבתי.

  צוות התעוררות, 09. יוני, 2012 |

 • צוות התעוררות
  היי תומר - אפשר לחבר את הדברים שלך בנושא אחד עיקרי שבו אנו צריכים להתרכז. -...

  צוות התעוררות, 11. ספטמבר, 2011 |

 • גיא ג'אנה
  לדעתי יש לבחון שוב את הנושא.
  שים לב שהממשלה נכשלת בניהול ובהרצת אנשיה...

  גיא ג'אנה, 15. אוגוסט, 2011 |

אירועים קרובים

עדכונים ממועצת העם

profile
19 לפני דקות
profile
blancaoxend But no place is perfect.
4 שעות
profile
Maddalena http://kodb.pl/szalunki-slupowe-do-wykopow-wprowadzenie/ ( http://kodb.pl/szalunki-slupowe-do-wykopow-wprowadzenie/ ) doskonale znana spośród jakościowym edukacji, a także pięknej oraz a ponadto szalunki słupowe do wykopów
5 שעות